targoviste

Neagoe Basarab a fost Domnitor al Tarii Romanesti între 1512 si 1521. În timpul domniei sale a fost construita Manastirea Curtea de Arges, în jurul careia s-a s-a nascut legenda Mesterului Manole. Putini stiu insa ca domnitorul si-a pus amprenta si în Cetatea noastra, aici, la Târgoviste. La sfatul Preasfintiei Sale Nifon Patriarhul, Neagoe Basarab a decis mutarea mitropoliei de la Arges la Târgoviste. În lucrarea „Viata si traiul sfintiei sale parintelui nostru Nifon patriarhul Tariigradului, carele au stralucit cu multe patimi si ispite în Tarigrad sau în Tara Munteneasca” se spune de catre autor, calugarul Gavriil Protu:  "S-au împlinit cuvântul Preasfintiei sale si a lui blagoslovenie: deci zidi mitropolia în Târgoviste mare si frumoasa cu opt turle si toate rotunde, încât se satura ochii tuturor de vederea ei, si înca mai zidi si o alta biserica în Târgoviste din temelie cu hramul sfântului si marelui mucenic Gheorghe, cu clopotnita înalta spre tinda."

Astfel, pe lânga Mitropolie, atât de cunoscuta noua, târgovistenilor, la iesirea din oras catre localitatea Teis, în cartierul Suseni, voievodul a ridicat din temelii Biserica Sfântul Gheorghe. Un lacas mic, care a adapostit sute de ani o cutie de valori – cum am numi-o astazi – îmbracata în piatra si mortar. Se pare ca în 2003 a avut loc o descoperire arheologica, ce a adus informatii istorice pretioase despre domnul Neagoe Basarab. Acesta a hotarât, la începutul domniei sale, întemeierea unei biserici micute, chiar deasupra unui put. Se pare ca planul voievodului a fost de a-si feri parte din tezaur în acest ascunzis, atât de ochii turcilor, cât si de cei ai boierilor. Putul de sub Biserica Sfântul Gheorghe a fost folosit de voievod, dovada descoperirea a doua monede, doi ludovici unguresti, datând din 1515. Restul tezaurului nu s-a gasit, însa este posibil ca însusi Neagoe Basarab sa îl fi mutat din locasul ascuns, pe vremea domniei sale. Acest mod de a tainui averea era folosit temporar, urmând ca la trecerea primejdiei, tezaurul sa fie scos din ascunzis si mutat în alta parte. Taina a fost bine pazita aproape 500 de ani, vreme în care putul de sub biserica a stat ascuns sub o lespede ce avea în centrul sau un vultur cu doua capete, fiecare cap de vultur tinând în cioc o cruce, dupa cum au relevat arheologii.